5/14/2020

POST PRZERYWANY (INTERMITTENT FASTING). Zalety i wady. [FILM]Post przerywany to sposób odżywiania, który polega na przyjmowaniu jedzenia tylko przez określony czas w ciągu doby, są różne sposoby na post przerywany.
Najbardziej popularna wersja i najłatwiejsza to 16/8, w której pościmy przez 16 godzin, a przez 8 godzin mamy okienko żywieniowe/

Inne sposoby:
20h/4h – czterogodzinne okienko żywieniowe
24h/24h – naprzemienne dni postu i jedzenia
24h – pojedyncza doba postu w tygodniu

To o jakiej godzinie rozpoczniesz okienko żywieniowe nie ma większego znaczenia. Ważne jednak byś trzymał się ustalonych przez ciebie godzin.Ja zaczynam swoje okienko o 11:00, a kończę o 19:00. Jedna każdy powinien dobrać to indywidualnie pod siebie.

Zalety:

poczucie lekkości,
zniknął problem wzdęć,
płaski brzuch,
zrzucenie kilku kg,
dalej jesz swoje zapotrzebowanie kaloryczne, nie masz diety, nie głodujesz,
lepsza koncentracja i więcej energii
lepsze samopoczucie,
daleje swojemu ciału czas na trawienie, odpoczynek, regenerację.


Wady ( to co wystąpiło u mnie):
przystosowanie się przez kilka pierwszych dni (przynajmniej na początku) czuje się głód
jedzenie większej ilości jedzenia, bo ma się okienko i trzeba zjeść tyle ile się da.
Co można pić podczas postu?

Dozwolone są: kawa i herbata, bez cukru, bez mleka, duża ilość wody, np. z cytryną. W moim przypadku duża ilośc herbatek ziołowych.

Co można jeść podczas okienka ?

Post przerywany to nie dieta, jeśli Twoje zapotrzebowanie kaloryczne to np. 2000 kcal to rozkładasz sobie posiłki w ciągu tych 8 godzin i dalej jeszcz 2000 kcal.
Ja osobiście jem 4 posiłki i czasem dorzucę przekąskę jako piąty posiłek. 

Kiedy trenować?
Najlepiej trenować rano 9:00-10:00 przy czym pamiętać, aby pić dużo wody, oraz pomiędzy przedostatnim i ostatnim posiłkiem czyli u mnie około 17:00-18:00. Wtedy można napić się proteinowego shaka i zjeść ostatni posiłek.

Wniosek:
post przerywany jest dla każdego, myślę że każdy może spróbować i wyciągnąć swoje własne wnioski, testować i bawić się tym. Nie traktuj tego jak reżim i nie wpadaj w skrajność, jeśli czujesz, że godziny które wcześniej ustaliłeś są nieodpowiednie dla Ciebie to przesuń je i baw się dietą.

Zawsze to powtarzam baw się życiem, baw się dietą, tym co jesz, co masz wokoło siebie, bo właśnie po to tu jesteśmy na tym świecie, aby doświadczać. I oczywiście na koniec bierz wszystko z dystansem!

https://www.youtube.com/channel/UCxCiMH6-4goys8h-aFcOtdw1 komentarz:

  1. IF stosuję od 1,5 roku, ostatnio nawet OMAD - czyli jeden posiłek dziennie. Do tego dieta keto, bo tylko wtedy można przetrwać 24h bez jedzenia. Samopoczucie doskonałe, a do tego jaka oszczędność czasu poświęconego na gotowanie.

    OdpowiedzUsuń